Gebelik Takibi ve Doğum (Normal Doğum Sezaryen)_Ankara Doğum Sezaryen

Gebelik Takibi ve Doğum (Normal Doğum Sezaryen)_Ankara Doğum Sezaryen

Anne adayı adet kanaması geciktikten sonra evde idrarda yapar ve pozitif sonuç aldığında birkaç gün sonra bir sağlık kuruluşuna gidip kanda gebelik testi yaptırır. Kanda gebelik testinin de pozitif sonuç vermesiyle gebelik kesinleşmiş olur. İşte bu aşamadan sonra anne adayı kendine bir doktor seçmeli, belirlemeli ve doktorla birlikte gebelik takibi planlanmalıdır.

Ortalama 9 ay 10 gün, 42 hafta civarında süren hamilelik dönemi boyunca doktor, anne adayı ve bebeğin sağlığı için düzenli olarak kan tahlilleri ve bebeğin gelişimini kontrol eden birtakım testler, ultrason muayenesi uygular. Bu testler ve tetkikler gebelik sürecinin sağlıklı, düzenli ve olması gerektiği gibi ilerleyip ilerlemediğini tespit etmeye yarar. Hamilelikte anne adayının sağlığında olabilecek küçük bir sorun bile bebeğe etki edebileceği için gebelik takibi yaparken anne adayının sağlığının da takip edilmesi gerekir.

Doktorun belirleyeceği aralıklarla gerçekleşen her muayenede anne adayının kilosu, kan değerleri ve tansiyonu gibi değerleri ölçülüp not edilir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda doktor, anne adayına gebeliği daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için önerilerde bulunur.

Anne adayı, gebelik boyunca kendi sağlığına ekstra özen göstermelidir. Zira normal zamanda çok basit bir şekilde atlatılan grip, enfeksiyon, kızamık gibi hastalıklar, hamilelikte çok daha ağır geçer, zor olur ve bebeğin sağlığı bu süreçte olumsuz etkilenir.

Hafta hafta gebelik takibi

Gebelik boyunca anne adayı ve bebeğin kontrolü, hamilelik evreleri denen aylık periyotlarla yapılmakla birlikte, gebelikte daha çok haftalık gelişimler üzerinde durulur. Özellikle de riskli vakalarda veya çoğul gebeliklerde gebelik kontrollerinin hafta hafta yapılması daha uygun olur. Gebelik evreleri bebeğin; embriyo halinden sağlıklı bir doğum gerçekleşinceye kadar olan süreçte göstermiş olduğu gelişim evrelerinin tamamını kapsamaktadır. İşte bu bağlamda hafta hafta gebelik evrelerinde anne adayları her doktor randevusunda bebeğin gelişimini yakından izleme şansına sahip olur.

Hafta hafta gebelik takibi sayesinde anne adayının genel sağlık durumu, beslenme düzeni ve kilo artışı sağlıklı bir şekilde takip edilir. Bu süreçte anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilecek bir durum söz konusu olursa erken dönemde önlem alınabilir, müdahale edilebilir. Bu bağlamda gebelik döneminde özellikle anne adayının aldığı kilo miktarı çok yakından takip edilmektedir. Çünkü bebeğin sağlığı ve hamileliğin olumlu bir şekilde devam etmesi için anne adayının kilosu çok büyük önem taşımaktadır.

Hamilelik döneminde hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı için sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve az ya da çok değil, yeterince kilo almak anne adayının daha kolay bir doğum anı yaşaması için de çok önemlidir. Bu bağlamda genellikle bol sıvı tüketmek, özellikle de su içmek, yürüyüş yapmak, doğal ürünlerle düzenli beslenmek ve temiz hava almak en önemli ve uygulanabilir tavsiyelerdir. Bu sayede hamilelik çok daha sağlıklı geçecek, doğum da daha ağrısız ve kolay olacaktır.

Gebelik takibinin unsurları nelerdir?

Gebelik takibi yapılmasındaki asıl amaç; sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve rahat bir doğum süreci yaşamaktır. Bu bağlamda;

Anne ve bebeğin genel sağlık durumunu belirleme,
Gebelik haftasını tespit etme,
Ortaya çıkabilecek riskler bakımından değerlendirme yapılarak, riskli gebelikleri belirleme,
Anne adayı ve bebekle ilgili sağlık sorunları ortaya çıkmadan önce öngörme ve önleme,
Anne ve baba adaylarını süreç konusunda bilgilendirme gibi hususlar mümkün olabilir.

Gebelik takibinde önemli konular hangileridir?

Bebek ve anne adayının sağlık durumlarının tespit edilmesi,
Gebelik haftası ve o haftaya uygun gelişimsel değişimlerin takip edilmesi,
Gebeliğe ait risklerin erken dönemde tespit edilmesi,
Olması muhtemel sağlık problemlerinin önceden tespit edilmesi ve erken dönemde önlenmeye çalışılması,
Doğumun gerçekleşme şekline dair fikir edinilmesi,
Anne adaylarının gebelikle ilgili bilgilendirilmesi ve eğitilmesi,

Erken doğum ve riskli doğum durumlarında uygun önlemlerin alınabilmesi gebelik takibinin en önemli hususlarıdır.

Son üç aylık dönemde gebelik takibinin önemi

Gebeliğin son üç aylık dönemi anne adaylarının pek çok sıkıntı yaşamaya başlayacakları, gebelik komplikasyonlarının yaşanabileceği dönemleri içermektedir. Gebelik sürecinde alınan kilolar, bebeğin büyümesi, ihtiyaçların artması, anne adayının vücudunda artan kan hacmi ve kramplar kimi zaman çok ciddi zorlukların yaşanmasına neden olabilir.

Özellikle de ilk gebeliğini yaşayan anne adayları ne gibi durumlarla karşılaşacağını bilemediği için ya da küçük yaşta gebe kalan kadınlarda son aylar çok daha sorunlu geçebilir. Çünkü anne adayının psikolojisi de bu değişimleri kaldıramayabilir, bunlara alışamayabilir. Böyle bir durumda anne adayı; gebelik takibi bağlamında doktoruyla iletişim halinde olmalı, kontrolleri aksatmamalı, eşinin ve aile büyüklerinin desteğini almalıdır.

Gebeliğin son dönemlerinde anne adayının doktor kontrolleri sıklaşacaktır. Özellikle de erken doğuma neden olabilecek bir risk söz konusu ise, çoğul gebelik varsa ise doktor kontrolleri asla ihmal edilmemelidir.

Gebeliğin son ayında ise; suyun gelmesi doğumun başlama işareti olduğu için, vajinal kanama doğumun başladığını bildirdiği için, belirli bir düzende girmiş olan sancılar da doğumun habercisi olduğu için acilen hastaneye gidilmelidir.

Sezaryen doğum nasıl yapılır ?

 

İkiz sezaryen doğum nasıl yapılır ?