whatsapp
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Histerektomi (Rahim ameliyatı)

Histerektomi(Rahmin Alınması)

Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir.

Subtotal Histerektomi: Rahmin boyun kısmı haricindeki ana gövdesinin alınmasıdır. Myom gibi rahmin iyi huylu kitlelerinde yeterli bir amelitay şekli olabilir. Rahim ağzında herhangi bir hastalık olmadığının Pap Smear denilen akıntı incelemesi ile önceden gösterilmiş olması gereklidir.

Vaginal Histerektomi: Rahmin tamamının dölyatağı (vajina) yolu ile çıkartılmasıdır. Karında ameliyat izi olmaması avantajdır. Rahim sarkması olan kişilerde tercih edilen bir tekniktir.

Kapalı rahim alınması (laparoskopik histerektomi ) ameliyatı nasıl yapılır  ?

Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır ve hastanın göbek deliğinden 10 mm bir kamera girilir ve 2 yada 3 adete 5 mm’lik cerrahi aletler karın içine sokularak bu aletler yardımı ile karın açılmadan ve bir ekrandan izleyerek ameliyat gerçekleştirilir. Rahim genelde vajinal yoldan çıkartılır.

Kapalı Rahim alınması (laparoskopik histerektomi ) sonrası nasıl olur ?

rahim ameliyatından sonra hasta 1-2 gün hastanede yatar. sonrasında genelde 1-2 hafta içinde toparlar. 1.5 ay az az vajinal kanaması olur ve sonra kesilir. Hastanın ameliyat sonrası adet görmesi kesilir ama yumurtalıkları alınmadı ise menapoza girmez.

Kapalı Rahim alınması ameliyatı (laparoskopik histerektomi ) sonrası cinsellik nasıl olur ?

Rahim alınması kadının cinselliği üzerine olumsuz bir etkide bulunmaz . sadece iyileşme dönemi olan ilk 1.5-2 ay cinsellik yasaklanır sonrasında tekrar başlar ve önceden nasılsa öyle devam eder korunmaya gerek olmaz.

Kapalı Rahim ameliyatı (laparoskopik histerektomi ) kaç saat sürer ? 

her hastada farklı olmakla birlikte deneyimli bir jinekolog tarafından yapılırsa  genelde 1-2 saat arasında sürer. kapalı rahim alınması ameliyatı deneyimli bir jinekolog tarafından yapılırsa zor bir ameliyat değildir.

Kapalı rahim alınması (laparoskopik histerektomi ) ameliyatının komplikasyonları var mıdır  ?

Her ameliyatın olduğu gibi laparoskopik histerektomininde komplikasyonu vardır ama deneyimli ellerde bu komplikasyon oranı çok azdır. Ameliyat sırasında barsak, mesane üreter ve büyük damar yaralanamları olabilir. Fistül denen idrar kaçırmalar olabilir.

Prof Dr Polat Dursun Ankarada jinekolojik laparoskopik cerrahi konusunda en deneyimli hekimlerden birisidir. Son 5 yıl içinde bine yakın hastada laparoskopik kistektomi, laparoskopik myomektomi, laparoskopik histerektomi, laparoskopik lenfadenektomi gibi zor cerrahileri yıllardır başarı ile yapmaktadır.

Polat Dursun Ankarada jinekolojik Laparoskopide en deneyimli ve iyi doktorlardan birisidir.