Plasenta Previa, Plasenta akreata, Plasenta inkreata, Plasenta perkreta (Plasenta Yapışması, Yapışık Plasenta )

Plasenta Previa, Plasenta akreata, Plasenta inkreata, Plasenta perkreta (Plasenta Yapışması, Yapışık Plasenta )

Plasentanın rahmin alt kısmında yerleşmesi (Plasenta Previa )

 

Bebeğin beslendiği doku olan plasentanın rahimin alt kısmında yerleşmesi ve doğum kanalı nı kapatmasına  plasenta previa denir.

Üç tipi vardır

  1. plasenta previa  totalis

  2. Plasenta previa parsiyalis

  3. Plasenta previa marginalis

ilk iki tipinde normal doğum mümkün değildir 3. tipde denenebilir.

 

plasenta previa

Plasenta previa ne sıklıkta görülür ?

Previa genelde 200 gebelikte 1 kere görülür. Dört ya da daha fazla doğum yapmış kadınlarda bu oran 20 doğumda 1‘e düşer.Özellikle sezaryen ile doğum yapmış kadınalrda bu risk daha fazla artmaktadır.  Daha önce previa  tanısı alan kadınalarda bu durumun tekrar etme olasılığı ise yüksektir

Plasenta previa nedenleri

Daha önceden rahim içine yapılan ameliyatlar (sezaryen, myomektomi ve kürtajlar gibi)

Myoma uteri varlığı
Anne adayının yaşının ileri olması (>35) (Bu oran anne yaşı ile birlikte artmaktadır)
Önceki gebeliklerde plasenta previa öyküsü

Önceden düşük ve kürtaj  yapmış olma

rahim ameliyatı geçirmiş olmask

septum kesilmesi operratif histeroskopi
Sigara kullanımı

 

Plasenta previa belirtileri nelerdir ?

en önemli belirtisi hastanı gebeliğin 2 ve 3. trimestarından sonra ağrısız kırmızı renkli kanaması olmasıdır. Rahim kasılması yoktur.

 

Plasenta Previa Tanısı Nasıl Konur

USG ile konur . Abdominal ve vajinal usg ile tanı kesin konur.

MRI istenebilir ama rutinde pek uygulanmaz. Bazen takipsiz gebeliklerde doğum sırasında bile tanı konabilir.

 

Plasenta Previa Düzelir mi ?

10. haftadan sonra plasenta halen serviksi kapatıyor ise genelde bundan sonra düzelmez fakat marginal plasentalar bzen gebelik haftasının ilerlemesi ile düzelebilir.

 

Plasenta Previa Tedavisi Nasıl Yapılır

Plasenta previada hastaların her türlü kanamaya karşı çok dikkatli ve uyanık olması gereklidir. dakikalar içinde aşırı miktarda kanama olabilir

Previa lı hastaların normal doğurması imkansızdır sezaryen ile doğum yapılır ve bununda tecrübeli hekimlerce yapılması gereklidir. Aşırı kanama olabilir ve bazen rahimin alınması gerekebilir.

 

Plasenta Previa Riskleri Nelerdir ? 

previa tanısı alan gebelerin istirahat etmesi önerilir. Bazen kanaması varsa hastaneye yatırılarak takip edilmesi gerekir. İlişki yasaklanır ve çok fazla ev işi ve ağır işler yapması yasaklanır.

bu tür gebelerin bazen zamanından önce kanaması olarak çok acil erken doğurtulması gerekebilir ve buna bağlı bebekte prematürite ve buna bağlı sorunlar oluşabilir.

Previalı gebelerde plasenta uterusun kasılma özelliği olmayan alt segmentinde yerleştiği için bazen aşırı kanama olabilir ve hastanın kanamasının durdurmak için özel ve zor cerrahi tekniklerin uygulanması gerekebilir. Çok nadiren kanamanın aşırı olması ve durdurulamamasına bağlı hastanın hayatını kurtarmak için rahimin alınması gerekebilir.

 

Plasenta Yapışması Nedir  (Plasenta Akreata,  İnkreata,  Perkreta )

 

Bebeğin eşinin rahimin duvarına yapışmasına plasenta akreata denir . Bu yapışma kas tabakasına kadar ulaşıyorsa buna plasenta inkreata eğer rahim duvarınn tamamını tutup mesaneye kadar uzanıyorsa da plasenta perkreata denir.

Genelde plasenta previa ile birlikte görülür

 

Plasenta Yapışması Tanısı Nasıl Konur (Plasenta Akreata/ İnkreata/ Perkreta Tanısı Nasıl Konur  )

USG ile konur . MRI çekilerek tanı doğrulanabilir ama her zaman gerekli değildir.

 

Plasenta Yapışması Tedavisi  Nasıl Yapılır ? Previa ve Akreata/perkreata ameliyatını kim yapmalıdır ?

Tedavide hastanın çocuk sayısına göre karar verilir . Yeterince çocuk varsa hasta açısından en garanti yöntem sezaryen sırasında rahimin alınmasıdır

Yeterince çocuk yoksa rahimin plasentaya yapıştığı yerden ayrılarak tekrar onarılması yapılabilir fakat bu son derece kanamalı ve hasta açısından da riskli bir yaklaşımdır. Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından yoğun bakım ünitesi ve kan bankası olan donanımlı bir hastanede yapılması gereklidir. Bu tür hastaların her hastanede ameliyat olması uygun değildir.

Plasenta previa, plasenta akreata ve plasenta perkerata ameliyatları Ankarada Prof Dr Polat Dursun tarafından başarı ile yapılmaktadır. Prof Dr Polat Dursun’un bu durumların tedavisi için geliştirdiği yöntem uluslararası Kadın doğum dernekleri federasyonu olan dünya kadın doğum dernekleri federasyonu FIGO’nun yayın organında yayınlanmak üzere kabul edilmiştir. Bu şekilde bir Türk doktorun geliştirdiği yöntem literatürde kendi adı ile anılacak ve anne ölümlerinin önlenmesinde kullanılacaktır.

 

 

 

Plasenta perkreata ameliyatı yaptığım hastamın görüş ve önerileri

 

 

Etiketler